Mide balonuyla zayıflamak mümkün! 6 ayda 15-25 kilo kaybı görülüyor

DAHA RAHAT DİYET YAPILABİLİR

Mide botoksunda hastanın işlem günü hastaneye aç gelmesi gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Ömer Faruk Yolcu, “Sedasyon altında endoskopi yapılır. Midenin yaklaşık 24 bölgesine 200-300 ünite arası botoks enjeksiyonu uygulanır. Burada amaç mide kaslarının kasılmasını azaltarak yenilen yemeklerin daha uzun süre mide içinde kalmasını sağlayıp tokluk süresini uzatmak ve daha rahat diyet yapmayı sağlamak” diye konuştu.

NORMAL HAYATA DEVAM EDİLEBİLİR

“İşlem midenin fundus dediğimiz bölgesine yapılan enjeksiyonlar sayesinde mideden salınan gherelin dediğimiz açlık hormonunun salınmasını engeller ve hormonal olarak da tokluk sağlar” diyen Uzm. Dr. Yolcu, “Etkisi 6 ay sürer ve 6 ay aralıkla toplamda 2-3 defa yapılabilir. İşlem yapıldıktan sonra kişi gün içinde normal hayatına devam edebilir. İşlemden sonra mide bulantısı, karın ağrısı, şişkinlik gibi şikâyetler nadiren olur ve geçicidir” bilgilerini paylaştı.

TOKLUK HİSSİ OLUŞTURUYOR

Mide balonunda, hastanın işlem günü hastaneye hiçbir şey yemeden ve içmeden gelinmesi gerektiğini dile getiren Uzm. Dr. Yolcu, “Sedasyon altında endoskopi yapılır. Kişide ciddi bir ülser veya gastrit yoksa işleme başlanır. Mide içine balon yerleştirilir. Ardından kişinin tolere edebileceğini düşündüğümüz şekilde 450-600 cc sıvı ile balon şişirilir” diye konuştu.

6 AYDA 15-25 KİLO KAYBI ÖNGÖRÜLÜR

Mide balonu yapılan hastalarda 6 ayda 15-25 kilo kaybı öngörüldüğünü söyleyen Uzm. Dr. Yolcu, “İşlemden birkaç saat sonra kişi evine gidebilir. Bazı kişilerde işlemden sonra birkaç gün süren şişkinlik, bulantı ve kramp tarzında ağrılar olabilir. Bu dönemde hastaya şikâyetlerine yönelik ilaçlar verilir, çoğu hastada erken dönemde balonun çıkarılması gerekmez. 6 ay sonra tekrar endoskopi yapılarak balon çıkartılır. Gerekirse aynı anda tekrar balon takılabilir” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir