İran evini bombaladı: Ünlü Kürt iş insanı ve bebeği öldü

İran Devrim Muhafızaları Ordusu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin başkent Erbil’i balistik füzelerle hedef aldı.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) üyesi Hemn Hawrami, X hesabından yaptığı açıklamada, “Devrim Muhafızları’nın bu gece Erbil’de düzenlediği saldırıda sivil bir ev hedef alındı. Evin sahibi Peshraw Dizaiy (Peşrew Dizayi) ve ailesinden 4 kişi hayatını kaybetti.” dedi.

EV BOMBALANDI

Yerel kaynaklar, iş insanının evine 4 füzenin isabet ettiğini aktarırken, görgü tanıkları, evin İHA’larla da hedef alındığını söyledi.

Erbil merkezli medya organı Rudaw ise, Dizayi’nin evine düzenlenen saldırıda 3 kişinin hayatını kaybettiğini yazdı. Rudaw’daki haberde, “Saldırıda evine 5 füze isabet eden Kürt iş insanı Peşrew Dizayi, 1 yaşını doldurmamış kızı Jina ve evinde misafir olan Bağdat nüfusunda kayıtlı Süryani asıllı Hristiyan iş insanı Kerem Mikhail hayatını kaybetti. Evdeki Peşrew Dizayi’nin eşi, kızı, oğlu ve 2 Filipinli çalışan yaralandı. Saldırıda evi hedef alınan iş insanı Paşrew Dizayi’nin oğlu bir kolunu kaybetti.” denildi.

Dizayi’nin, IKBY bölgesinde çok büyük yatırımlar yaptığı biliniyor. Independent Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek de “Dizayi, Erbilli büyük bir iş adamı. Empire projesinin sahibi olduğu söyleniyor. Petrol ticareti işi olduğu ifade ediliyor. Falcon grubunun sahibiydi.” ifadelerini kullandı.

Kürt diplomat Muhsin Dizayi’nin yeğeni olan Peşrew Dizayi, IKBY Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Sefin Dizayi’nin de (Safeen Dizayee) amcaoğlu aynı zamanda.

İRAN: TERÖR HEDEFLERİNİ VURDUK

IKBY Güvenlik Konseyi’nin yaptığı açıklamada, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Erbil’deki birçok sivil yerleşim birimine çok sayıda balistik füzelerle saldırı gerçekleştirdiği ve saldırıda 4 sivilin hayatını kaybettiği, 6 kişinin de yaralandığı belirtilmişti.​​​​​​​

İran Devrim Muhafızları Ordusu ise, Erbil’deki saldırılara ilişkin, bölgedeki “İran karşıtı terörist grupların ve casusların karargahlarını balistik füzelerle vurduğunu” açıklamıştı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir