Donald Trump Ne Yaptı, Neden Tutuklandı? Donald Trump Neyle Suçlanıyor?

Amerika Birleşik Devletleri’nin eski başkanı Donald Trump, son günlerde gündemden düşmeyen isimlerden biri. 2017 yılında başladığı görevini 2021 yılına kadar sürdüren Trump, hem yaptığı açıklamalarla hem de özel hayatıyla çok konuşuluyor. Hakkında ceza davası açılan ilk Amerikan başkanı olan siyasetçi, yakın zamanda gözaltına alındı. Pek çok kişi ise Trump’un gözaltına alınma sebebini merak ediyor. Peki Donald Trump ne yaptı, neden tutuklandı? Donald Trump hangi suçlardan yargılanıyor?

Amerika Birleşik Devletleri’nin eski başkanı Donald Trump, son günlerde gündemden düşmeyen isimlerden biri.

2017’den 2021 yılına kadar ABD başkanı olarak görev yapan Trump, uzun bir süredir yaptığı açıklamalarla ve özel hayatıyla çok konuşuluyor.

Amerika’da hakkında ceza davası açılan ilk eski başkan olarak tarihe geçen Trump, gözaltına alınmasıyla gündeme geldi.

Donald Trump Neden Tutuklandı?

Donald Trump’ın, 2016 yılında seçim kampanyası sırasında ünlü porno yıldızı Stormy Daniels’a sessiz kalması için 130 bin dolarlık sus pay ödemesi yaptığı iddia edildi. Amerika Birleşik Devletlerinde sus payı ödemelerinin yasal masraflar olarak işlenmesi ise suç sayılıyor.

Trump’ın devlet başkanı olmadan kısa bir süre önce bu ödemeyi yapması da seçim yasasının ihlali olarak kabul ediliyor.

Prosedür gereği gözaltına alınan Donald Trump, çıktığı mahkemede iş kayıtlarında tahrifat yapmaktan itham edildiği 34 ağır suçu da ”Suçsuzum”diyerek reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir