BM’den Gazze uyarısı

Sözcü Magango, BM’nin internet sitesinden, İsrail’in Gazze’nin orta kesimine saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Magango, bu saldırıların, sivillerin Gazze Vadisi’nin güneyinden orta kesimlere gitmeye zorlanmasının ardından geldiği için özellikle “endişe verici” olduğunu belirtti.

İsrail’in 24-25 Aralık’ta bölgeye 50’den fazla hava saldırısı düzenlediğine dikkati çeken Magango, bu saldırıların el-Bureyc, Nuseyrat ve el-Megazi mülteci kamplarını da hedef aldığını kaydetti.

El-Megazi Mülteci Kampı’na düzenlenen saldırıda 7 konutun zarar gördüğünü aktaran Magango, kampta yaklaşık 86 kişinin hayatını kaybettiğini ve çok sayıda kişinin enkaz altında kaldığının tahmin edildiğini bildirdi.

Söz konusu kampları birbirine bağlayan yolların yok edilmesi sebebiyle yardımların ulaştırılamadığını vurgulayan Magango, “Hala asgari düzeyde faaliyet gösteren hastaneler aşırı kalabalık ve kaynakları yetersiz.” ifadesini kullandı.

“Uyarı ve tahliye emirlerinin İsrail güçlerini uluslararası hukuktan muaf tutmadığının” altını çizen Magango, şunları kaydetti:

“Tüm saldırıların ayrım gözetme, orantılılık ve tedbir dahil olmak üzere uluslararası insancıl hukuk ilkelerine bağlı olması gerektiği yönündeki uyarımızı yineliyoruz.”

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim’de kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında en az 8 bin 500’ü çocuk, 6 bin 300’ü kadın olmak üzere, 20 bin 915 Filistinli öldürüldü, 54 bin 918 kişi de yaralandı. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 159’u karadan işgal sürecinde olmak üzere 492 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani arada” 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 303 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 26 Lübnanlı sivil, 126 Hizbullah mensubu ile 5 İsrailli sivil ve 9 İsrail askeri öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir