ABD’de geri dönüşüm tesisinde yangın: 2 bin kişi tahliye edilecek

Wayne ilçesi yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, “zehirli gaz yaydığı ve günlerce yanması beklendiği” için Richmond kentindeki tesisin etrafında yaşayan bölge halkından ilk etapta 2 bin kişinin tahliye edilebileceği belirtildi.

Indiana Eyaleti İtfaiye Şefi Steve Jones basın toplantısında, tesiste yanan maddeler arasında plastiklerin de bulunduğunu, dün başlayan ve kilometrelerce uzağa yayılan siyah dumanın “kesinlikle zehirli” olduğunu söyledi.

Jones, yangın noktasından 800 metre mesafeye kadar olan bölge sakinleri için tahliye emri verildiğini, rüzgarın yönüne göre kararın değiştirilebileceğini kaydetti.

Beyaz Saray’dan yayımlanan bildiride, “ABD Başkanı Joe Biden, Indiana Valisi Eric Holcomb ile yaptığı telefon görüşmesinde desteğini belirterek, Richmond’daki yangına müdahale etmek için ek federal yardım teklif etti” ifadesine yer verildi.

Bildiride, Çevre Koruma Ajansının (EPA), “yangını havadan izleme ve enkaz çalışmaları da dahil eyalet ve yerel ilk müdahale ekiplerine yardımcı olmak için” dün gece olay yerine federal personel gönderdiği belirtildi.

Richmond Belediye Başkanı Dave Snow, dün yaptığı basın toplantısında, tahliye için bekletilen otobüslerle bölge halkının sığınaklara taşınacağı bilgisini paylaşmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir